23. 11. 2012

Bitva proti proudu / Upstream Battle (2008)Včera byl v USA Den díkůvzdání. Paradoxní to svátek vzhledem ke genocidě domorodých Američanů. Dodnes jdou vztahy mezi nimi a tamní vládou napjaté. Tento dokument je svědectvím pokrytectví nejenom Dne díkůvzdání.

"Řeka jako modlitebna. Tak vnímají vodní tok Klamath původní obyvatelé severní Kalifornie, lovící ve stříbřitých vlnách lososy. Jejich život však narušilo vybudování čtyř přehrad pro přečerpávací vodní elektrárny na horním toku řeky. Ryby nemohou přirozeně migrovat proti proudu, kam se pravidelně vrací třít. Elektrárny navíc znečišťují tok nebezpečnými toxiny, které se vytvářejí ve stojatých vodách přehrad. Příslušníci a příslušnice několika indiánských kmenů proto vedou svůj boj proti společnosti provozující elektrárny. Jejich úsilí musí být o to silnější, když se novým majitelem stává akciová společnost, v níž je velmi těžké dovolávat se společenské odpovědnosti... Dokument Bena Kempase neukazuje pouze donquijotský boj několika jedinců proti arogantním byznysmenům, ale problematizuje také otázku života etnických menšin v nelítostném kapitalismu a ve společnosti, kde jsou lidé stále poměřováni podle barvy pleti. Jaká práva dnes mají původní obyvatelé, jimž země historicky patřila? Nakolik je jejich životní styl nepochopitelný či přitažlivý pro ostatní."

http://ulozto.cz/xUBWBdb/bitva-proti-proudu-kalifornsti-indiani-v-boji-za-odstraneni-prehrad-a-zachovani-cest-lososu-ct2-arte-de-2008-avi

Žádné komentáře:

Okomentovat