11. 1. 2014

Martin Luther King, Malcolm X - Jednej správně (1989)

 O filmu Jednej správně z roku 1989, který režíroval a zároveň si v něm zahrál hlavní roli Spike Lee jsme již psali dříve >ZDE<. Nerozebírali jsme však jeho motivace a myšlenky. Celý film je popisem toho, jak vzniká nenávist prosazováním vlastního národa na úkor národů ostatních. Ve filmu jsou například k vidění situace, kdy se afroameričan a portoričan snaží navzájem přehlušit hudbou své kultury z boomboxů, kdy se italoameričan snaží přesvědčit svého bratra aby nebral rady od "měněcenných" afroameričanů, kdy se afroameričan snaží zabránit vztahu mezi jeho sestrou a italoameričanem, kdy si afroameričan dobírá korejce pro jeho špatnou znalost angličtiny atd. Jiskrou která zažehne na konci filmu protibělošský pogrom se stane policejní vražda afroameričana na ulici, přímo před zraky shromážděných. Hlavní zápletkou celého filmu je navíc skutečnost, že si místní afroameričané za každou cenu nárokují vyvěšení známých afroamerických osobností na zeď Salovy pizzerie, který tam má vyvěšené pouze italoameričany, jelikož je sám jedním z nich. Na konci filmu se před závěrečnými titulkami divákovi objevují na toto téma dva citáty od Martina Luthera Kinga a Malcolma X, které jsou k vidění níže.
   Násilí, jako prostředek pro získání rasové spravedlnosti je jak nepraktické, tak nemorální. Nepraktické proto, že je pouhou klesající spirálou končící destrukcí všech. Pravěký zákon oko za oko vede jen ke všeobecné slepotě. A nemorální je násilí proto, že jeho cílem je protivníka zničit, nikoliv přesvědčit. Násilí je nemorální protože vyrůstá z nenávisti, spíše než z lásky. Ničí pocit sounáležitosti a znemožňuje bratrství. Nastoluje společenský monolog, nikoliv dialog. Násilí končí porážkou. V těch co přežijí zanechává hořkost, a ve vítězích brutalitu.
-Martin Luther King Jr.


   

Myslím si, že je v americe spousta dobrých lidí, ale také spousta špatných lidí. A ti špatní jsou bohužel většinou ti, co zaujímají křesla u moci, a blokují vše co potřebujeme. Za této situace si musíme zachovat právo činit vše potřebné ke změně tohoto stavu. To neznamená, že propaguji násilí. Ale zároveň nemám nic proti násilí v sebeobraně. V případě sebeobrany ani nehovořím o násilí. Hovořím o inteligenci.
-Malcolm X

Žádné komentáře:

Okomentovat